ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
19ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ 32 ΛΑΡΙΣΑ 41448
Tηλέφωνο: 2410234862
Fax: 2410234862 Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σχολικό έτος: 2023-2024
Ημερομηνία: 23/04/2024

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, σε συνεργασία με τα Μέλη της τετραμελούς Ομάδας Δράσης για την Πρόληψη και Αντιμετώπιση της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, η οποία συγκροτείται από τη Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, κ. Καραγιώργου Αικατερίνη, ως Πρόεδρο και τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης, κλάδου ΠΕ70, κ. Μαγγόπουλο Γεώργιο, τη Ψυχολόγο, κλάδου ΠΕ23, κ. Σαβούρδου Ειρήνη και την Κοινωνική Λειτουργό, κλάδου ΠΕ30, κ. Ζέρβα Γεωργία, ως Μέλη, διοργανώνει επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα «Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός: πρόληψη, αντιμετώπιση και καλές πρακτικές στο σχολείο και την οικογένεια», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 και ώρα 10:00-14:00, στο αμφιθέατρο της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα. Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για το κοινό. Οι γονείς/κηδεμόνες όλων των μαθητών/τριών της Σχολικής Μονάδας, μπορούν να παραστούν, εφόσον το επιθυμούν, διά ζώσης στην Ημερίδα, όσο και να την παρακολουθήσουν διαδικτυακά, μέσω του παρακάτω συνδέσμου: https://minedu-secondary2.webex.com/minedu-secondary2/j.php?MTID=m85b54146eb3e52dffd48d104db5a8f2d

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΔΑΡΔΑΚΟΥΛΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Κατεβάστε το σχετικό έγγραφο της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Υγιεινής Περιβάλλοντος της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Ποιότητας Ζωής του Υπουργείου Υγείας κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο που ακολουθεί:

Εμβολιασμός έναντι του κοκκύτη - Συστάσεις της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών

Την Τετάρτη 10 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας δίωρη ενδοσχολική επιμόρφωση από 17:00 έως 19:00 μμ από την ψυχολόγο του Χαμόγελου του παιδιού, κ. Βλόστου Στέλλα με θέμα: "Ψυχική ανθεκτικότητα και ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών".

Αναλύθηκε διεξοδικά η αναγκαιότητα να καλλιεργηθεί αυτή η ικανότητα, ώστε ο εκπαιδευτικός να μπορεί να ανταπεξέλθει στις δύσκολες καταστάσεις της σχολικής πραγματικότητας. Συζητήθηκαν τρόποι ανάπτυξης της ψυχικής ανθεκτικότητας με σκοπό να αποτελέσει παράγοντα βελτίωσης των σχέσεων μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών και κατά συνέπεια και του σχολικού κλίματος.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Βλόστου Στέλλα και το Χαμόγελο του Παιδιού που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά του Σχολείου μας.

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 επισκέφτηκαν το σχολείο μας η κ. Δήμητρα (Υπεύθυνη Εργαστηρίων Ελέγχου Ποιότητας Νερού) με τον συνεργάτη της κ. Παπαγιανοπουλο Κων/νο ως εκπρόσωποι της ΔΕΥΑΛ. Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων καθώς και μαθημάτων που αναφέρονται στο πολύτιμο αγαθό του νερού πραγματοποίησαν μια ιστορική αναδρομή της κατάστασης της ύδρευσης, άρδευσης και αποχέτευσης στην πόλη μας. Μέσα από εικόνες οι μαθητές έμαθαν τι συνέβαινε παλιά και πώς σιγά σιγά με έργα που πραγματοποιήθηκαν η κατάσταση άλλαξε. Τα παιδιά είδαν και κατανόησαν τα προβλήματα που υπήρχαν παλιά με τη ροή του Πηνειού μέσα από την πόλη και πώς κατάφεραν να τα λύσουν. Παρατήρησαν πώς κατασκευάζονται τα φρεάτια και πού κατευθύνονται τα νερά καθώς και πού συγκεντρώνεται το πόσιμο νερό , πώς καθαρίζεται και διοχετεύεται στο σύστημα ύδρευσης. Τέλος οι μαθητές της Δ τάξης χάρηκαν με τη συμμετοχή τους σε κουίζ σχετικά με το νερό και παρακολούθησαν βίντεο που τα βοήθησαν να ευαισθητοποιηθούν στην καλή και συνετή χρήση του νερού ώστε να το απολαμβάνουν και οι επόμενες γενιές.

Οι μαθητές της Ε΄τάξης των Γαλλικών επισκέφτηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας με τη συνοδεία της εκπαιδευτικού Γαλλικής Γλώσσας του Σχολείου κ.Γεωργίας Συλβόγλου και υπό τον συντονισμό της Διευθύντριας του Σχολείου μας κ. Δαρδακούλη Χρύσας και της εκπαιδευτικού των Γαλλικών κ.Νάρη Χρύσας, στο πλαίσιο του εορτασμού της Γαλλοφωνίας 2024 ,ένα έτος που σηματοδοτείται από τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες που θα λάβουν χώρα για τρίτη φορά στην ιστορία τους στο Παρίσι. Εκεί πήραν μέρος σ’ ένα θεματικό εργαστήρι που τους οδήγησε από την αρχαία Ολυμπία μέχρι το Παρίσι του 2024, μέσα από μια οπτικό-ακουστική ευαισθητοποίηση, μαθαίνοντας την εξέλιξη των Ολυμπιακών Αγώνων μέχρι τις μέρες μας.