Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αναστασοπούλου Ζωή, Βασιλακοπούλου Κατερίνα

Το αριστούργημα του Ευγένιου Τριβιζά «Δόνα Τερηδόνα» ανέβασαν οι μαθητές της Α? τάξης την Τρίτη 10 Ιουνίου 2014, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Γερά δόντια? Χαρούμενα παιδάκια». Οι μικροί ηθοποιοί τραγούδησαν τραγουδάκια σχετικά με την κακή/σωστή διατροφή και απέσπασαν το πιο θερμό χειροκρότημα των παρισταμένων.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αναστασοπούλου Ζωή, Βασιλακοπούλου Κατερίνα

Τα πρωτάκια του σχολείου μας συνοδευόμενα από τις δασκάλες τους επισκέφθηκαν το Λαογραφικό Μουσείο των Γόννων. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και γνώρισαν τις παραδοσιακές ενδυμασίες και τα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα οι άνθρωποι στην καθημερινή τους ζωή.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αναστασοπούλου Ζωή, Βασιλακοπούλου Κατερίνα

Οι μικροί μαθητές της Α? τάξης έβαψαν κόκκινα αυγά, έφτιαξαν πασχαλινά καλαθάκια και τραγούδησαν το «Λάζαρο». Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό με την συνεργασία των δύο τμημάτων.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αναστασοπούλου Ζωή, Βασιλακοπούλου Κατερίνα

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους μαθητές των μεγάλων τάξεων στις αρχές του Μάρτη από τους μικρούς μαθητές της Α΄ τάξης, που τους τραγούδησαν τα κάλαντα του Μάρτη «Ήρθε, ήρθε η Χελιδόνα» στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Από το Χριστόψωμο στο Πασχαλινό αυγό».

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αναστασοπούλου Ζωή, Βασιλακοπούλου Κατερίνα

Ευκαιρία για ξεφάντωμα είχαν οι μικροί μαθητές της Α? τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου. Τα παιδιά ξεφάντωσαν στους χώρους του σχολείου μας με το παραδοσιακό γαίτανάκι, έπαιξαν χάσκα και χόρεψαν στους ρυθμούς της Αποκριάς με πάσης φύσης τραγούδια.