Στο σχολείο μας δημιουργήθηκε πρόσφατα γραφείο για τις ανάγκες των εκπαιδευτικών ξένων γλωσσών. Το γραφείο "στολίστηκε" με όμορφες τοιχογραφίες από την... γνωστή ομάδα μαθητών της Στ' τάξης που έχει επιμεληθεί και άλλες παρόμοιες δημιουργίες σε χώρους του σχολείου.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για το μεράκι και την δημιουργικότητά τους.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χρυσή Στρούλια

Κατά τη σχολική χρονιά 2012-13 η τάξη του κ. Γιάννη Πατσιώλη, με την παρότρυνση και καθοδήγηση της εκπαιδευτικού των Αγγλικών κ. Χρυσής Στρούλια, πραγματοποίησε ένα πρόγραμμα e-twinning με τίτλο ?Schools in the past? (τα σχολεία στο παρελθόν). Ζητήθηκε από τα παιδιά να συγκεντρώσουν σχετικό υλικό κάνοντας μια μικρή έρευνα στο άμεσο οικογενειακό περιβάλλον τους. Το υλικό που αντλήθηκε ήταν πολύτιμο έως και σπάνιο και αποτελείτο από πληροφορίες, αναμνήσεις και φωτογραφίες από τη σχολική ζωή περασμένων δεκαετιών που πρόθυμα μας παραχώρησαν οι γονείς και συγγενείς. Τους ευχαριστούμε όλους θερμά για την ανταπόκρισή τους. Ιδιαίτερα θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κ. Γούσιου Ιωάννα (γιαγιά της μαθήτριας Γούσιου Ιωάννας) η οποίά μοιράστηκε τόσο απλόχερα μαζί μας την εμπειρία της από τα χρόνια που ήταν η ίδια δασκάλα σε Δημοτικό Σχολείο. Παραθέτουμε την παρουσίαση που δημιουργήθηκε με την ελπίδα να ξυπνήσουμε στους παλιότερους γλυκές αναμνήσεις.

{

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Αθηνά

The students of the sixth class (ΣΤ1) of the 19th Primary School welcome you to the most famous sights and customs of England. Big Ben, London Eye, The Tower of London and other unique structures have been given "life" on the walls of the school.

The students drew and painted the famous sights in their free time through the knowledge they've acquired from the teaching of the English language and attitude.

Some photos of the students' creations