Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ματούλη Ερμιόνη, Ζαρμπάνη Μαρία

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εκπονήθηκε κατά το φετινό σχολικό έτος 2013-2014 στο σχολείο μας από τα δύο τμήματα της Δ΄ τάξης με τίτλο: «Φύση χωρίς σκουπίδια», παρουσιάστηκε σε μια πραγματικά πολύ όμορφη εκδήλωση το πρωί της Παρασκευής 6 Ιουνίου 2014 στην αίθουσα εκδηλώσεων.

Οι δασκάλες της τάξης κ.κ. Ερμιόνη Ματούλη και Μαρία Ζαρμπάνη παρουσίασαν το θεωρητικό μέρος, τα αποτελέσματα και συμπεράσματα του προγράμματος και με διαφάνειες τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν μέσα και έξω από την τάξη κατά την 7μηνη διάρκειά του.

Επιπρόσθετα, με επιμέλεια της εκπαιδευτικού Μουσικής κ. Μάγδας Βελλή τα παιδιά τραγούδησαν καταπληκτικά για το περιβάλλον και την ανακύκλωση και με επιμέλεια της εκπαιδευτικού Θεατρολόγου κ. Έφης Ευαγγέλου δραματοποίησαν με υπέροχα θεατρικά δρώμενα τον τίτλο του προγράμματος.

Η εκδήλωση είχε μεγάλη επιτυχία και έδειξε ότι το Σχολείο δεν είναι μόνο οι τέσσερις τοίχοι αλλά το εκπαιδευτικό κοινωνικό άνοιγμα προς την κοινωνία, το οποίο αποτελεί σπουδαίο στοιχείο βιωματικής μάθησης. Η όλη διαδικασία έδειξε ότι στα σχολεία γίνονται πολλές και καλές εκπαιδευτικές δραστηριότητες και αυτό ήταν σίγουρα κάτι που ευχαρίστησε τους γονείς των μαθητών.

Πολλές ευχές για ένα ξεχωριστό καλοκαίρι !!!