Το Χώρο Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (ΧΥΤΑ) Λάρισας, επισκέφτηκε στις 27/3/?14 η Τετάρτη (Δ΄) τάξη του Σχολείου μας, όπου ξεναγήθηκαν στις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις του.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για όλες τις διαδικασίες που ακολουθούνται από την αποκομιδή των αστικών απορριμμάτων έως την ταφή τους.

Τα απορρίμματα πλέον δεν εναποτίθενται σε χώρους ανεξέλεγκτης διάθεσης, αλλά μεταφέρονται σε ένα σύγχρονο και οργανωμένο χώρο Υγειονομικής Ταφής, γεγονός που συμβάλλει τα μέγιστα στην προστασία του περιβάλλοντος.

Την ενημέρωση και ξενάγηση έκανε ο υπεύθυνος Περιβάλλοντος του Δήμου Λαρισαίων κος Καραγιάννης Βασίλης, ο οποίος αναφέρθηκε στις διαδικασίες σχεδιασμού του ΧΥΤΑ με τις πλέον σύγχρονες προδιαγραφές, λαμβάνοντας υπόψη όλες τις συνθήκες απορροής, υπεδάφους και υπόγειων νερών, τις απαιτήσεις στεγανοποίησης και διαχείρισης των στραγγισμάτων και των βιοαερίων και γενικώς όλες τις περιβαλλοντικές παραμέτρους που διασφαλίζουν τη δημόσια υγεία και το περιβάλλον.

Μετά το τέλος της ξενάγησης οι μαθητές και οι δασκάλες τους κυρίες Ζαρμπάνη Μαρία και Ματούλη Ερμιόνη ευχαρίστησαν τον κο Καραγιάννη για την ενημέρωση.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΡΑΦΙΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΑΜΕΝΩΝ ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΩΝ

Στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος, η Τετάρτη (Δ΄) τάξη του Σχολείου μας, υλοποιεί και δράση ανακύκλωσης τηγανέλαιου, σε συνεργασία με την κίνηση των «Ενεργών Πολιτών Λάρισας».

Μια δράση που στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των παιδιών και των γονέων τους σε θέματα οικολογίας. Σκοπός της είναι η συλλογή καμένων λαδιών στον ήδη τοποθετημένο ειδικό κάδο, ο οποίος βρίσκεται στο χώρο του Σχολείου.

Για το σκοπό αυτό, οι μαθητές επισκέφτηκαν στις 27/3/?14 το εργοστάσιο της εταιρίας ανακύκλωσης «Agroil Energy» στη ΒΙ.ΠΕ. Λάρισας, ραφιναρίσματος του τηγανέλαιου και μετατροπής του σε βιοκαύσιμο συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους κυρίες Ζαρμπάνη Μαρία και Ματούλη Ερμιόνη.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου, είδαν από κοντά τις τεράστιες δεξαμενές βιοντίζελ και τα εργαστήρια. Οι επιστήμονες του εργοστασίου έδειξαν στα παιδιά τον τρόπο ραφιναρίσματος του τηγανέλαιου, παρακολούθησαν στο χημείο πειράματα για την επεξεργασία και μετατροπή του σε βιοντίζελ, ένα πιο οικολογικό καύσιμο για τους πετρελαιοκινητήρες των οχημάτων.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους νέους επιστήμονες της «Agroil Energy» για την ξενάγηση και ενημέρωσή μας.

Επίσης, οι μαθητές επισκέφθηκαν το Pantheon Plaza και ενημερώθηκαν από ειδικό για θέματα ανακύκλωσης που αφορούν τις εγκαταστάσεις του κτηριακού συγκροτήματος του Pantheon.