Την Τρίτη 18 Μαρτίου, η ΔΕΥΑΛ Λάρισας βράβευσε τους μαθητές των Δημοτικών Σχολείων που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό γραπτής έκφρασης με θέμα: «Το νερό, δώρο της φύσης, πηγή ζωής και πολιτισμού».

Το Σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό με τους μαθητές της Δ΄ τάξης.

Τα παιδιά σαν μελλοντικοί και υπεύθυνοι καταναλωτές αντιμετώπισαν με σοβαρότητα και ευθύνη το ζήτημα της προστασίας των υδάτινων πηγών και γενικότερα του φυσικού περιβάλλοντος. Ενεργοποιήθηκε στη συνείδησή τους το αίσθημα της ατομικής ευθύνης στο θέμα της μελλοντικής έλλειψης νερού στον πλανήτη και ειδικά στην περιοχή μας. Ανέλαβαν ενεργό ρόλο στην προσπάθεια περιορισμού της σπατάλης του και εξέφρασαν γραπτά τις σκέψεις τους. Τα κείμενά τους εντυπωσίασαν θετικά την επιτροπή βράβευσης.

Ένα από τα κείμενα αυτά, του μαθητή Λάμπρου Χατζόπουλου, βραβεύτηκε και κατέλαβε το  Τρίτο (3ο) βραβείο. Συγχαρητήρια, Λάμπρο!!!

Τα δώρα (προσφορά της ΔΕΥΑΛ):

Για το Λάμπρο, ένα ποδήλατο και μια δωροεπιταγή 100 ευρώ για αγορά βιβλίων.

Για το Σχολείο μας, μια δωροεπιταγή 500 ευρώ για αγορά Ηλεκτρονικού Υπολογιστή.

Στην τελετή βράβευσης που έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων της ΔΕΥΑΛ, παρέστησαν και προσφώνησαν οι κ.κ.:

• Μπαλογιάννης Απόστολος, Γενικός Δ/ντής της ΔΕΥΑΛ
  • Σακελλαρίου Βασίλειος, Δ/ντής Π.Ε. Λάρισας
  • Καλαμπαλίκης Κων/νος, Αντιπρόεδρος Δ.Σ. ΔΕΥΑΛ
  • Τζανακούλης Κων/νος, Δήμαρχος Λαρισαίων και Πρόεδρος Δ.Σ. ΔΕΥΑΛ

Τα Δημοτικά Σχολεία που βραβεύτηκαν επίσης, ήταν:

• Δ.Σ. Τερψιθέας
  • Δ.Σ. Φαλάνης
  • Ιδ. Εκπ/ρια Μ.Ν. Ράπτου
  • 33ο Δ.Σ. Λάρισας
  • Ειδ. Δ.Σ. Γιάννουλης

Διαβάστηκαν οι εκθέσεις, έγιναν σχετικές παρουσιάσεις από τις αντιπροσωπείες των βραβευθέντων σχολείων και η χορωδία του 6ου Δ.Σ. κάλυψε την εκδήλωση με τραγούδια σχετικά με το νερό.

Το πρόγραμμα του Σχολείου μας παρουσίασε η δασκάλα της Δ΄2  τάξης κα Ματούλη Ερμιόνη.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης, αναβίωσαν με απόλυτη επιτυχία το πανάρχαιο δρώμενο της «Περπερούνας» που γίνεται σε πολλά μέρη της πατρίδας μας σε περίοδο μακράς ξηρασίας.

Την επιμέλεια της δρώμενων του Σχολείου μας, είχαν οι εκπαιδευτικοί:

• Μαρία Ζαρμπάνη, δασκάλα της Δ΄1 τάξης
  • Ερμιόνη Ματούλη, δασκάλα της Δ΄2 τάξης
  • Βάγια Καλαϊτζόγλου, , Εκπαιδευτικός ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής
  • Δήμητρα Πουρνάρα, Εκπαιδευτικός ΠΕ 19- Πληροφορικής
  • Ειρήνη Προβίδα, Εκπαιδευτικός ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής

Συντονίστρια και διοργανώτρια της εκδήλωσης η κ. Χατζημίχου Κων/να, υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε. Λάρισας.

Παραβρέθηκε, προσφώνησε και παρέλαβε τη δωροεπιταγή  ο Δ/ντής του Σχολείου μας  κος Δ. Τσινούδης. Συγχαρητήρια σε όλους!