Το προσωπικό τους χριστουγεννιάτικο όνειρο έζησαν οι μαθητές της τάξης μας στους ειδικά διαμορφωμένους γιορτινούς χώρους του Μύλου των Ξωτικών, στα Τρίκαλα?

Μέσα σ? ένα όμορφο, ζεστό και κυρίως χριστουγεννιάτικο περιβάλλον τα παιδιά πήραν μέρος στις εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δράσεις του Μύλου.

• Με τη συνεργασία της «ΑνακυκλωΖΩ», δημιούργησαν από απίθανα υλικά και πολύτιμα στοιχεία της φύσης, μια ιδιαίτερη κατασκευή. Ταυτόχρονα γνώρισαν τη φιλοσοφία και την αξία της ανακύκλωσης.
  • Με τη βοήθεια των Ξωτικών, στο πανέμορφο ξύλινο σπιτάκι της ζωγραφικής προσώπου με τη μαγική αστερόσκονη και τα οικολογικά χρώματα μεταμόρφωσαν τα προσωπάκια τους.
  • Ήρθαν σε επαφή με την «τέχνη» παρασκευής του ψωμιού.
  • Γεύτηκαν σοκολάτα στο εργαστήριο του Σκρούτζ.
  • Συνάντησαν από κοντά τον Άγιο Βασίλη και τα ελαφάκια του στο δεντρόσπιτο.
  • Θαύμασαν τον «μάγο», φωτογραφήθηκαν μπροστά στο μεγαλύτερο γλειφιτζούρι του κόσμου μα, περισσότερο απ? όλα, χάρηκαν το πάρκο με τα παιχνίδια.

Το αστείρευτο γέλιο τους, ο ενθουσιασμός τους και η χαρούμενη διάθεσή τους αποζημίωσε τους μικρούς μαθητές.