Τη Δευτέρα, 17-2-2014, οι μαθητές της Δ΄ τάξης του Σχολείου μας, επισκεφτήκαμε το εργοστάσιο γάλακτος  «ΟΛΥΜΠΟΣ».

Οι υπεύθυνοι παραγωγής του εργοστασίου μας υποδέχτηκαν θερμά...

Μας ξενάγησαν στους χώρους του εργοστασίου, μας μίλησαν για τα προϊόντα που παράγουν (γάλα, τυρί, γιαούρτι, χυμούς), μας εξήγησαν τον τρόπο παραγωγής τους, μας ενημέρωσαν για τις διεργασίες που υπόκειται το γάλα (παστερίωση ? ομογενοποίηση) αλλά και τη θρεπτική του αξία.

Μας διαβεβαίωσαν πως το γάλα που χρησιμοποιούν συλλέγεται καθημερινά από κτηνοτροφικές μονάδες του νομού μας και υπόκειται σε αυστηρούς ελέγχους.

Αποχαιρετώντας μας, μάς πρόσφεραν  φυσικό χυμό πορτοκαλιού ?ΟΛΥΜΠΟΣ? και σοκολατούχο γάλα ?CHOCO COOL?, που παρασκευάζεται από φρέσκο γάλα και που λατρεύουν τα παιδιά.

Τους  ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και την ξενάγησή τους.

Ήταν, πραγματικά, μια εντυπωσιακή εμπειρία!