Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Φύση χωρίς σκουπίδια», η Δ΄ τάξη του σχολείου μας, επισκέφτηκε στις 17 Φεβρουαρίου την εταιρία  ΑΦΟΙ ΦΛΩΡΟΥ ΑΕ (εμπόριο και επεξεργασία μετάλλων ? ανακύκλωση) με τον διακριτό τίτλο «ΦΑΜΙΛΥ ΜΕΤΑΛ ΣΚΡΑΜΠ ΑΕ με έδρα τους Αμπελότοπους Ομορφοχωρίου Λάρισας.

Στόχος της επίσκεψης ήταν να έρθουν οι μαθητές σε επαφή μ? ένα αντικείμενο που στη χώρα μας δεν έχει μεγάλη ιστορία: τη συλλογή υλικών (που παλιότερα θα πετιούνταν απλά σαν σκουπίδια) για την ανακύκλωση και επαναχρησιμοποίησή τους. Κι όταν ο βασικότερος μακροπρόθεσμος σκοπός του προγράμματος είναι η ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης από τους μαθητές, θεωρήθηκε απαραίτητο να δουν στην πράξη, πώς μπορούν να υλοποιηθούν κάποια πράγματα που ίσως φαντάζουν πολύ μακρινά και θεωρητικά!

Στο χώρο της επιχείρησης , τα παιδιά είχαν την ευκαιρία

• να ενημερωθούν για:
    • την προετοιμασία των υλικών ανακύκλωσης
    • τη διαχείριση και υποδοχή των υλικών προς ανακύκλωση
    • την οργάνωση της αποκομιδής και επεξεργασίας των υλικών ανακύκλωσης
    • και τη συνολική διαχείριση της ανακύκλωσης των υλικών
    • να δουν από κοντά μεγάλες ποσότητες κουτιών αλουμινίου από αναψυκτικά, μπύρες κ.ά. να τοποθετούνται σε μια ειδική υδραυλική μηχανή, να συμπιέζονται, να γίνονται ορθογώνια ?πακέτα? και να συγκεντρώνονται σε μεγάλες ποσότητες με σκοπό να προωθηθούν σε ειδικά εργοστάσια όπου σε μεγάλους φούρνους θα λιώσει το αλουμίνιο και θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά!
    • Στους χώρους ανακύκλωσης χαρτιού και πλαστικού, τα παιδιά ενημερώθηκαν για τον τρόπο συλλογής, το διαχωρισμό και το πακετάρισμα των υλικών με σκοπό την προώθησή τους σε επιχειρήσεις επαναχρησιμοποίησης ανακυκλωμένου χαρτιού και πλαστικού.
    • Στο διαλυτήριο αυτοκινήτων, είδαν τη διαδικασία καθαρισμού του αυτοκινήτου απ? όλα τα υγρά (βενζίνη, λάδια, υγρά φρένων κ. ά.) και δίπλα απ? αυτό, το χώρο συγκέντρωσης των μπαταριών, των οποίων τα υγρά είναι ιδιαίτερα επιβλαβή για το περιβάλλον! Η επιχείρηση (και την ευχαριστούμε γι? αυτό), είχε έτοιμο ένα αυτοκίνητο για να το κάνει ?κύβο?, ειδικά για να το δουν οι μαθητές!                     Ήταν ένα θέαμα που τους εντυπωσίασε!!!

Στο τέλος, προσφέρθηκε στα παιδιά ως κέρασμα χυμός πορτοκάλι και γλυκό γκοφρέτα. Ευχαριστούμε την επιχείρηση των αδελφών Φλώρου της πόλης μας για την ευγενική φιλοξενία, τη λεπτομερή και ακούραστη ενημέρωσή μας.
Δίκαια κατατάσσονται στις 50 ταχύτερα αναπτυσσόμενες ελληνικές επιχειρήσεις.