Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση ? παρουσίαση για τους μαθητές της Δ΄ τάξης, του 19ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, τη  Δευτέρα 10 /02/ 2014 στο χώρο του Σχολείου, με θέμα «Τα στάδια διαχείρισης των αποβλήτων»:

• Πρόληψη
  • Επαναχρησιμοποίηση
  • Ανακύκλωση
  • Ανάκτηση ενέργειας

στα πλαίσια των δράσεων που πραγματοποιούν οι υπεύθυνοι τμημάτων της Διεύθυνσης Καθαριότητας Περιβάλλοντος του Δήμου Λαρισαίων κ.κ. Χαυτίκη Ελένη και Καραγιάννης Βασίλης.

Η Δ/νση Καθαριότητας Περιβάλλοντος του Δήμου Λαρισαίων, αναγνωρίζοντας την αξία της ανακύκλωσης και τον πρωταγωνιστικό ρόλο που έχει στην καθημερινότητα όλων των πολιτών, παρέχει μοναδική ευκαιρία στα παιδιά να ενημερωθούν για τα σημαντικά οφέλη της ανακύκλωσης στο περιβάλλον, την οικονομία και την κοινωνία.

Οι μικροί μαθητές εντυπωσίασαν τους ομιλητές με όσα γνώριζαν, αλλά και με την προθυμία τους να μάθουν περισσότερα για την ανακύκλωση, περιβαλλοντικό πρόγραμμα που επεξεργάζονται τη φετινή σχολική χρονιά με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ.κ. Μαρίας Ζαρμπάνη και Ερμιόνης Ματούλη. Απέκτησαν γνώσεις και κίνητρα για να συμμετέχουν ενεργά στο πρόγραμμα ανακύκλωσης, να μεταφέρουν τις γνώσεις στις οικογένειές τους αλλά και να υιοθετήσουν μια πιο φιλική προς το περιβάλλον συμπεριφορά με την εξοικονόμηση των φυσικών πόρων και τον περιορισμό της μόλυνσης του περιβάλλοντος.