Οι μαθητές της Ε΄τάξης των Γαλλικών επισκέφτηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας με τη συνοδεία της εκπαιδευτικού Γαλλικής Γλώσσας του Σχολείου κ.Γεωργίας Συλβόγλου και υπό τον συντονισμό της Διευθύντριας του Σχολείου μας κ. Δαρδακούλη Χρύσας και της εκπαιδευτικού των Γαλλικών κ.Νάρη Χρύσας, στο πλαίσιο του εορτασμού της Γαλλοφωνίας 2024 ,ένα έτος που σηματοδοτείται από τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες που θα λάβουν χώρα για τρίτη φορά στην ιστορία τους στο Παρίσι. Εκεί πήραν μέρος σ’ ένα θεματικό εργαστήρι που τους οδήγησε από την αρχαία Ολυμπία μέχρι το Παρίσι του 2024, μέσα από μια οπτικό-ακουστική ευαισθητοποίηση, μαθαίνοντας την εξέλιξη των Ολυμπιακών Αγώνων μέχρι τις μέρες μας.