Την Τετάρτη 10 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας δίωρη ενδοσχολική επιμόρφωση από 17:00 έως 19:00 μμ από την ψυχολόγο του Χαμόγελου του παιδιού, κ. Βλόστου Στέλλα με θέμα: "Ψυχική ανθεκτικότητα και ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών".

Αναλύθηκε διεξοδικά η αναγκαιότητα να καλλιεργηθεί αυτή η ικανότητα, ώστε ο εκπαιδευτικός να μπορεί να ανταπεξέλθει στις δύσκολες καταστάσεις της σχολικής πραγματικότητας. Συζητήθηκαν τρόποι ανάπτυξης της ψυχικής ανθεκτικότητας με σκοπό να αποτελέσει παράγοντα βελτίωσης των σχέσεων μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών και κατά συνέπεια και του σχολικού κλίματος.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Βλόστου Στέλλα και το Χαμόγελο του Παιδιού που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά του Σχολείου μας.