Το Σχολείο μας πήρε μέρος την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 στο 6ο Μουσικό Φεστιβάλ που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας στο Ωδείο, την οποία ευχαριστούμε θερμά που μας έδωσε τη δυνατότητα να παρουσιάσουμε το πρόγραμμά μας.

Ο τίτλος του προγράμματός μας ήταν "Η έκφραση των μαθητών μέσα από τη μουσική ".Οι μαθητές της Στ' τάξης με τη συμμετοχή μερικών μαθητριών του Ε3 καθώς και ενός μαθητή του Δ1, οι οποίοι συμμετέχουν στη χορωδία του Σχολείου μας, τραγούδησαν και χόρεψαν τα εξής τραγούδια, τα οποία πλαισίωναν με μουσικά όργανα παίζοντας οι ίδιοι.

1)"Αντάμαν παλικάρι " ένα τραγούδι αντιπολεμικού περιεχομένου ευρύτερα διαδεδομένο στην περιοχή της Θράκης.

2)"Ζήδρος" τραγούδι αφιερωμένο στον παλιότερο οπλαρχηγό του Ολύμπου.

3)"Λεμονάκι μυρωδατο" χορευτικό τραγούδι της αγάπης από τη Στερεά Ελλάδα.

Στο τέλος όλα μαζί τα Σχολεία τραγούδησαν με κέφι και ζωντάνια το "Μήλο μου κόκκινο" και πλημμύρισε το Ωδείο από τις ωραίες παιδικές φωνές.

Σημαντική ήταν η προετοιμασία των μαθητών στο Σχολείο από τη μουσικό κ. Κουτσοδόντη Ελένη, τα χορευτικά από τη γυμνάστρια κ. Καρανίκα Χριστίνα καθώς και η συμβολή της Διευθύντριας του Σχολείου κ. Χρύσας Δαρδακούλη και των εκπ/κών των τριών τμημάτων της Στ' τάξης κ. Αλεξάνδρας Βασιλειάδου, κ.Αθηνάς Κουλτσιάκη και κ. Χρήστου Δάτσιου που βοήθησαν να βγει αυτό το υπέροχο τελικό αποτέλεσμα της παρουσίασης του προγράμματος του Σχολείου μας!