Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας και της ευαισθητοποίησης των μαθητών σε θέματα διαφορετικότητας, η Διευθύντρια του Σχολείου μας κ. Χρύσα Δαρδακούλη σε συνεργασία με τους τρεις δασκάλους των τμημάτων της Ε' τάξης, Κατσέλη Δημήτριο, Νικολάου Παναγιώτη και Δαρδούμπα Βασίλειο, οργάνωσαν βιβλιοπαρουσίαση στον χώρο του σχολείου. Οι μαθητές της Ε' τάξης συνάντησαν την Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας και συγγραφέα κ.Μαρία Αποστολάκη, η οποία παρουσίασε το βιβλίο της" Ποιος είδε τη Φώκια της Βαϊκάλης", ένα βιβλίο με εξαιρετικά μηνύματα και εικονογράφηση, το οποίο μύησε τους μαθητές στην ενσυναίσθηση και στην αποδοχή της διαφορετικότητας. Ακολούθησε συζήτηση κατά την οποία οι μαθητές αντάλλαξαν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους με τη συγγραφέα.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μαρία Αποστολάκη για την τιμή που μας έκανε να αποδεχτεί την πρόσκλησή μας και να δώσει χαρά στους μαθητές μας με την παρουσίαση του βιβλίου της με βιωματικό τρόπο. Στο τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να πάρουν στα χέρια τους τις πρωτότυπες χειροποίητες κούκλες οι οποίες ενσάρκωσαν τους ήρωες του παραμυθιού.