Τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 προσκαλέσαμε στο Σχολείο μας στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα την Παιδική HELMEPA - Η φίλη μας η θάλασσα (HELMEPA – Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος) τον επαγγελματία ψαρά κ. Νικόλαο Πουλούλη, ο οποίος μίλησε στους μαθητές της Β΄ και Δ΄ τάξης του Σχολείου μας για το επάγγελμά του, τις δυσκολίες αλλά και τους κανόνες που πρέπει όλοι να ακολουθούμε για να προστατέψουμε το θαλάσσιο περιβάλλον και τους οργανισμούς που ζουν σε αυτό.

Ο κ Πουλούλης τόνισε στους μικρούς μαθητές τη μεγάλη διατροφική αξία των ψαριών κι εξήγησε πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε ένα φρέσκο ψάρι . Περιέγραψε τους τρόπους ψαρέματος κι εξήγησε τις συνέπειες και τους κινδύνους της μόλυνσης των θαλασσών καθώς και της υπεραλίευσης εξαιτίας του ψαρέματος με τράτα.

Συνέστησε να μην καταναλώνουν ψάρια μικρής ηλικίας που δεν έχουν το σωστό μέγεθος αλλά και ψάρια κατά την περίοδο της αναπαραγωγής τους.

Ευχαριστούμε τον κ Νικόλαο Πουλούλη που με χαρά ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας και απάντησε σε όλες τις απορίες των μαθητών μας.