Οι μαθητές της ΣΤ' δημοτικού του 19ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας συνάντησαν διαδικτυακά, στα πλαίσια της Ελληνογαλλικής Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής εβδομάδας, την Μαρία Ντάνου αθλήτρια του σκι αντοχής των Ολυμπιακών αγώνων.

Η εκδήλωση οργανώθηκε από το Γαλλικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝ.Ο.Α.) και πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Γαλλικής γλώσσας Νάρη Χρύσας και Συλβόγλου Γεωργίας και υπό τον συντονισμό της διευθύντριας του σχολείου μας κας Δαρδακούλη Χρύσας. Οι μαθητές γνώρισαν την σημαντική αθλήτρια ,μοιράστηκαν τις αξίες των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα αναπηρίας στην γαλλική και ελληνική γλώσσα. Δύο μαθητές μας η Αθανασίου Βασιλική και Κωνσταντάκος Χρήστος είχαν επίσης την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις στην αθλήτρια για τα επιτεύγματά της και τους στόχους της.