Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου οι μαθητές της Α’ και της Β’ τάξης επισκέφτηκαν τον Δημοτικό Κουκλοθίασο Τιριτόμπα ο οποίος φέτος γιορτάζει τα 40 χρόνια λειτουργίας του και παρακολούθησαν την παράσταση “Το μαγικό φασόλι”από την υπέροχη κουκλοπαίκτρια Φωτεινή Καλούδη. Οι μικροί μαθητές απόλαυσαν ένα παλιό ελληνικό λαϊκό παραμύθι, έγιναν κι εκείνοι μέρος του παραμυθιού και βοήθησαν τους απολαυστικούς ήρωες – κούκλες. Μια φορά κι έναν καιρό ένα καλοκάγαθο ζευγάρι ηλικιωμένων βρίσκει τυχαία ένα μαγικό φασόλι. Το φασόλι φυτεύεται και γίνεται μια πελώρια φασολιά. Η φασολιά τους οδηγεί στην Καλή Μοίρα που τους χαρίζει τρία δώρα – εφόδια για να γλιτώσουν από τη φτώχεια. Ο άπληστος Βασιλιάς όμως, μαζί με τον στρατηγό, τους βάζουν συνέχεια εμπόδια , ώστε οι φτωχοί να παραμείνουν φτωχοί και οι πλούσιοι να γίνουν πλουσιότεροι.Οι ήρωες της ιστορίας μας ζητούν τη βοήθεια της Καλής Μοίρας και των μικρών παιδιών και όλοι μαζί καταφέραμε να διώξουμε τον άπληστο βασιλιά και τον στρατηγό του!Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη του Κουκλοθίασου Τιριτόμπα κα.Φωτεινή Καλούδη,η οποία αποχαιρέτησε τα παιδιά με την ευχή να έρθουν κάποτε με τα παιδιά τους να ξαναδούν την παράσταση.