Τα Χριστούγεννα έρχονται και μαζί με αυτά και ο Άγιος Βασίλης!

Πριν τα Χριστούγεννα,πήραμε μέρος με τους μαθητές μας, της Α’,Β’,Γ’και Δ’ Τάξης στη δράση των ΕΛΤΑ «Γράψε ένα γράμμα στον Άγιο Βασίλη».Μυήσαμε τα παιδιά στη μαγεία της ιδιόχειρης αλληλογραφίας!

Αφιερώσαμε χρόνο για να γράψουμε μαζί με τους μαθητές μας το γράμμα τους στον Άγιο Βασίλη. Βάλαμε σε αυτό φαντασία, χρώμα, τις επιθυμίες και τις ευχές μας. Στη συνέχεια, ζωγραφίσαμε τον φάκελο με παραλήπτη τον Άγιο Βασίλη και στη θέση του Αποστολέα σημειώσαμε το όνομα και την πλήρη ταχυδρομική διεύθυνση του Σχολείου μας ή του σπιτιού μας.

Τέλος, ταχυδρομήσαμε τα γράμματα στο ειδικό κόκκινο γραμματοκιβώτιο,που κατασκεύασε η μητέρα μαθητή της Β’ Τάξης και υπάλληλος των ΕΛΤΑ,κα Γεωργία Περράκη.Ο σύζυγος της κας Γεωργίας, κ.Παναγιώτης Πανταζής,ανάλαβε την πιο μαγική δουλειά του κόσμου, να τα παραδώσει στον Άγιο Βασίλη.Τους ευχαριστούμε θερμά και τους δύο και αναμένουμε με αγωνία την απάντηση του λατρεμένου Αγίου των παιδιών. Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!