Οι μαθητές της Ε ' και Στ' ταξης θα θυμούνται για πάντα την υπέροχη εκπαιδευτική εκδρομή στην Ελασσόνα και στο Κεφαλόβρυσο. Επικεφαλής και συντονίστρια της εκδρομής ήταν η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Χρύσα Δαρδακούλη. Επίσης τους μαθητές συνόδευαν ο υποδιευθυντής κ. Γιώργος Αγγελάκης, οι δάσκαλοι των τμημάτων της Ε' κ.Δ. Κατσέλης, Π. Νικολάου, Β. Δαρδούμπας καθώς και της Στ' κ. Αλ. Βασιλειάδου, Αθ. Κουλτσιάκη και ο κ. Χρ. Δάτσιος.Αρχικά επισκεφθήκαμε το ΚΠΕ της Ελασσόνας όπου ο υπεύθυνος του Κέντρου μας μίλησε για τις νεροτριβές και τους νερόμυλους, για τη σημασία τους στη ζωή των κατοίκων των χωριών παρουσιάζοντας εικόνες του παρελθόντος. Επίσης ενδυνάμωσε την οικολογική συνείδηση των μαθητών μιλώντας για τη ρύπανση των θαλασσών, τη σπατάλη του πόσιμου νερού και την έλλειψη του σε ορισμένες περιοχές του κόσμου ( Αφρική). Κατόπιν πήγαμε στη λίμνη του Κεφαλόβρυσου. Περπατήσαμε στο μονοπάτι, θαυμάσαμε τους ερωδιούς και τους κορμοράνους, μελετήσαμε την παραλίμνια χλωρίδα και είδαμε το μέρος όπου νερά της λίμνης σχηματίζουν έναν γραφικό τεχνητό καταρράκτη πέφτοντας από ένα σχετικά ψηλό σημείο.Στη συνέχεια πήγαμε στη νεροτριβή του χωριού όπου μάθαμε τον τρόπο λειτουργίας της και τη χρησιμότητα της. Καταλήξαμε στο κέντρο της Ελασσόνας όπου φάγαμε και διασκεδάσαμε στην παιδική χαρά. Κουρασμένοι αλλά χαρούμενοι και γεμάτοι από μαγευτικές εικόνες και ήχους πήραμε τον δρόμο του γυρισμού το μεσημέρι ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα ξαναεπισκεφθούμε αυτά τα μέρη.