Οι μαθητές του Δ΄1 και Δ΄2 και Δ΄3 του 19ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας και οι εκπαιδευτικοί τους Θεονίτσα Μαρούδα, Οικονόμου Αικατερίνη, Γεωργίου Γεώργιος και Σανίδα Όλγα επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής της πόλης, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Μέσα από δραστηριότητες προσαρμοσμένες στην ηλικία τους, διασκέδασαν και βιωματικά εκπαιδεύτηκαν στην Κυκλοφοριακή Αγωγή. Τα παιδιά οδήγησαν ποδήλατα, ακολουθώντας τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας κι έμαθαν να προφυλάσσουν τον εαυτό τους όταν κινούνται στον δρόμο με το ποδήλατό τους. Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός του Δήμου κ. Ευαγγέλου Εύη παρουσίασε το πρόγραμμα. Ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά για τα μέτρα ασφαλείας στο αυτοκίνητο, τη σήμανση της Tροχαίας και ξεναγήθηκαν στους χώρους του πάρκου, ακολουθώντας τους βασικούς κανόνες Κυκλοφοριακής Αγωγής. Σκοπός της επίσκεψης στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής ήταν η εκπαίδευση των παιδιών σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, με στόχο την απόκτηση σωστής οδικής συμπεριφοράς και την προώθηση και καλλιέργεια θετικών προτύπων κυκλοφοριακής κουλτούρας.