Η 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε με πρωτοβουλία του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, με σκοπό την προώθηση δράσεων που θα επισημάνουν αφ’ ενός τις ανάγκες και τα δικαιώματα των ΑμεΑ, και θα ευαισθητοποιήσουν αφ’ ετέρου το σύνολο της κοινωνίας σε θέματα σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας.

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 και την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2023 με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, το σχολείο μας υλοποίησε μια ιδιαίτερη δράση σε όλες τις τάξεις, με στόχο οι μαθητές να προσεγγίσουν με βιωματικό τρόπο την αναπηρία, να αποκτήσουν ενσυναίσθηση και να κατανοήσουν τις ανάγκες και τις δυσκολίες των άλλων.

Οι εκπαιδευτικοί των Τμημάτων Ένταξης του σχολείου, Γκαϊτατζίδου Χρυσοβαλάντω και Παπαγιάννης Χρυσοβαλάντης πραγματοποίησαν δραστηριότητες ώστε να ενημερώσουν τους μαθητές μας για τον τρόπο ζωής των ατόμων με προβλήματα ακοής και προβλήματα όρασης. Έτσι εξασκήθηκαν στη χρήση νοηματικής γλώσσας αλλά και στη γραφή braille. Μάλιστα με τη βοήθεια της μουσικού του σχολείου τραγούδησαν ενα τραγουδι στη νοηματική γλώσσα. Επίσης με ένα παιχνίδι προσομοίωσης τα παιδιά με δεμένα τα μάτια τους έπρεπε να περπατήσουν, να ξεπεράσουν εμπόδια, να υπακούσουν στα ηχητικά σήματα και όλα αυτά με την σωστή καθοδήγηση των συνομήλικων συνοδών τους.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν αποτυπώνουν ένα μέρος του αφιερώματος στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.