Τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 στον χώρο της αίθουσας τελετών του Σχολείου μας είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε τον "Λύραυλο"..Οι μαθητές μας παρακολούθησαν ένα μουσικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, "Τα σύνεργα του Απόλλωνα ". Μπροστά στα έκπληκτα μάτια τους ζωντάνεψαν 20 σπάνια αρχαιοελληνικά παραδοσιακά μουσικά όργανα δίνοντάς τους τη δυνατότητα να δουν με μία νέα ματιά τον μουσικό πολιτισμό της αρχαίας και νεότερης Ελλάδας. Στόχος της παράστασης αυτής είναι η γνώση , η ουσιαστική ψυχαγωγία, η αφύπνιση της μουσικότητας ,η συγκίνηση, η καλλιέργεια, της παρατηρητικότητας και της εφευρετικότητας μέσα από τη δύναμη της μουσικής δημιουργίας και όχι μόνο της πληροφορίας. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και χειροκρότησαν με την ψυχή τους την παρουσίαση και τους μουσικούς.