Τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου και την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου οι μαθητές του Α΄1 και του Α΄2 επισκέφτηκαν τον φούρνο του κ. Βλιώρα στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα τη Διατροφή.

Ο κ. Δημήτρης Βλιώρας και ο κ. Αποστόλης Βλιώρας έδειξαν στους μαθητές όλα τα στάδια παρασκευής του ψωμιού από το ζύμωμα έως το ψήσιμο. Εξήγησαν τον τρόπο λειτουργίας των μηχανημάτων, τα οποία επεξεργάζονται το ζυμάρι ώστε να πάρει την τελική του μορφή για να ψηθεί. Ακολούθησε συζήτηση για τα διάφορα παρασκευάσματα που φτιάχνουν στον φούρνο και τη διατροφική τους αξία, καθώς και για τις δυσκολίες του επαγγέλματός τους.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν σ΄αυτή τη διδακτική τους επίσκεψη και δέχτηκαν με χαρά το κέρασμα που τους προσφέρθηκε.Ευχαριστούμε πολύ τους αρτοποιούς για την όμορφη αυτή δράση. Τους μαθητές συνόδεψαν η κ. Ζαβράκα Δήμητρα, η κ. Παπαδάκη Μπέττυ και η κ. Καρανίκα Χριστίνα.