Ανήμερα της 50ης επετείου του Πολυτεχνείου οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τμημάτων της Ε' τάξης με τη συμμετοχή των μαθητών της ΣΤ' στα μουσικά όργανα, παρουσίασαν τη γιορτή που ετοίμασαν με πολύ μεράκι και αγάπη για να θυμόμαστε αυτές τις ένδοξες στιγμές της νεότερης Ιστορίας. Η γιορτή ξεκίνησε με τον χαιρετισμό της Διευθύντριας του Σχολείου μας κ. Χρύσας Δαρδακούλη και ακολούθησαν οι χαιρετισμοί του Συμβούλου Εκπαίδευσης κ. Δημοσθένη Χατζηλέλεκα και της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Κωνσταντίνας Χατζημίχου που μας τίμησαν με την παρουσία τους. Την ομιλία εκφώνησε ο δάσκαλος του Ε3 κ. Βασίλης Δαρδούμπας. Η γιορτή περιελάμβανε χρονικό, αφηγήσεις, μονόπρακτα, δρώμενα,τραγούδια, ορχηστρικά κομμάτια και ποιήματα τα οποία μας μετέφεραν με μοναδικό τρόπο σε εκείνες τις ημέρες του Νοεμβρίου του 1973. Στο τέλος τον Εθνικό Ύμνο έψαλαν οι μαθητές της Στ' τάξης. Η γιορτή την οποία παρακολούθησε πληθος γονέων, οργανώθηκε από τους δασκάλους της Ε' τάξης κ. Δ. Κατσέλη, Π. Νικολάου, Β. Δαρδούμπα, τη μουσικό κ. Ελ. Κουτσοδόντη, ενώ το υπέροχο σκηνικό φιλοτέχνησε η εικαστικός κ. Μαρία Ελένη Θαλασσινού - Παπαϊωάννου υπό την εποπτεία της Διευθύντριας κ. Χρύσας Δαρδακούλη.