Την Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές της Δ΄1 τάξης επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας και ξεναγήθηκαν στους χώρους του υλοποιώντας το πρόγραμμα «Προικοστολίσματα».

Οι μικροί μαθητές με την καθοδήγηση της κ. Γιούλας Στεργιούλα, της Προέδρου κ. Φανής Καλοκαιρινού και του προσωπικού του Μουσείου ήρθαν σε επαφή με τον θεσμό και τα αντικείμενα της προίκας, έναν θεσμό που έχει βαθιές ρίζες στην ελληνική κοινωνία και στην πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας. Γνώρισαν αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν καθημερινά τα νοικοκυριά και κειμήλια από γάμους παλιότερων χρόνων στη Θεσσαλία.

Ξεναγήθηκαν στην έκθεση των σταμπωτών του Τυρνάβου και της Τσεχίας και γνώρισαν έτσι την υπέροχη τεχνική της.

Στο τέλος οι μαθητές στόλισαν τη δική τους πόρπη-χειροτέχνημα με έμπνευση, φαντασία και μεράκι.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Θεονίτσα Μαρούδα και Ελένη Κουτσοδόντη.