Την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας, ενδοσχολικη επιμόρφωση με θέμα "Αντιμετώπιση των κρίσεων εντός του Σχολικού Περιβάλλοντος " από τον Σύμβουλο της Εκπαίδευσης κ. Δημοσθένη Χατζηλέλεκα, με τη συμμετοχή των μελών της ΕΔΥ, υπό την συνδρομή της Διευθύντριας του Σχολείου.

Ο κ. Χατζηλέλεκας καθώς και η ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός της ΕΔΥ παρουσίασαν ενδεικτικές προτάσεις, σχέδια δράσης και τρόπους παρέμβασης και αντιμετώπισης διαφόρων περιστατικών που λαμβάνουν χώρα στο σχολικό περιβάλλον.

Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών με τη Διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι παρακολούθησαν την επιμόρφωση με μεγάλο ενδιαφέρον.