Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκαν εορταστικές εκδηλώσεις με αφορμή την ημέρα εορτασμού του συμβόλου του ελληνικού έθνους, της Σημαίας και τη συμπλήρωση 83 ετών από την ιστορική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και του «ΟΧΙ» στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας .

Μετά την ανάγνωση του Πρακτικού από τον Υποδιευθυντή κ. Γεώργιο Αγγελάκη, έγινε παράδοση από τη Διευθύντρια του σχολείου μας κα Χρύσα Δαρδακούλη και παραλαβή της Σημαίας από τους μαθητές της ΣΤ ΄τάξης που θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο μας κατά τη διάρκεια των δύο περιόδων της Σχολικής χρονιάς 2023-24.

Ο δάσκαλος της Δ΄3 τάξης κος Γεώργιος Γεωργίου εκφώνησε τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας.

Οι μαθητές των τριών τμημάτων της Δ΄ τάξης τίμησαν το εθνικό σύμβολο της Πατρίδας μας, την Σημαία και παρουσίασαν το «Χρονικό της 28ης Οκτωβρίου 1940» μέσα από τραγούδια, αφηγήσεις, ποιήματα, μονόπρακτα, θεατρικά και ηχητικά ντοκουμέντα της εποχής. Απέδωσαν φόρο τιμής στους προγόνους μας και στα ηρωικά κατορθώματά τους.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης κ. Δημοσθένης Χατζηλέλεκας, ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό στους παραβρισκόμενους γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Μαθητές της ΣΤ΄ τάξης συνόδεψαν με μουσικά όργανα τη χορωδία της Δ΄ τάξης.

Για τη γιορτή συνεργάστηκαν όλοι οι μαθητές της Δ΄ τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Γεώργιου Γεωργίου, κ. Κατερίνας Οικονόμου , κ. Θεονίτσας Μαρούδα και της μουσικού κ. Ελένης Κουτσοδόντη.