Στις 26 Σεπτεμβρίου γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.

Το σχολείο μας γιόρτασε την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με διάφορες δράσεις με την καθοδήγηση των καθηγητριών ξένων γλωσσών του σχολείου, Συλβόγλου Γεωργίας , Νάρη Χρυσούλας, Ζδάνη Ζαφείρας, Αδαμοπούλου Στυλιανής, Κούτσικα Νικολέτας και Λάλα Στυλιανής και υπό την εποπτεία της διευθύντριας του σχολείου μας Δαρδακούλη Χρυσούλας. Ακούσαμε το γεια σας σε πολλές γλώσσες, συμπληρώσαμε το δέντρο των γλωσσών με λέξεις από διαφορετικές γλώσσες που χρησιμοποιούμε στα ελληνικά, παρουσιάσαμε σε αγγλικά ,γαλλικά και γερμανικά αγαπημένους αθλητές και ήρωες αγαπημένων ταινιών και βιβλίων. Επίσης είπαμε τους τίτλους αγαπημένων ταινιών και βιβλίων στ’ αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά. Τα παιδιά παρουσίασαν τα χρώματα στις τρεις παραπάνω γλώσσες και μάθαμε εκφράσεις με τα χρώματα στ’ αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά. Οι μαθητές μας άκουσαν το τραγούδι polyglotte και έκαναν κάποιες δραστηριότητες. Επίσης έπαιξαν παιχνίδια με τις ευρωπαϊκές χώρες και γλώσσες.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας που συμμετείχαν στη γιορτή αυτή και προώθησαν δουλεύοντας ομαδικά, με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο το μήνυμα της ημέρας.

Δείγμα του υλικού της γιορτής αναρτήθηκε και στην ιστοσελίδα του ECML,του Ευρωπαϊκού Κέντρου Σύγχρονων Γλωσσών.