Η 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε με πρωτοβουλία του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, με σκοπό την προώθηση δράσεων που θα επισημάνουν αφ’ ενός τις ανάγκες και τα δικαιώματα των ΑμεΑ, και θα ευαισθητοποιήσουν αφ’ ετέρου το σύνολο της κοινωνίας σε θέματα σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας.

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, το σχολείο μας υλοποίησε μια ιδιαίτερη δράση με στόχο οι μαθητές να προσεγγίσουν με βιωματικό τρόπο την αναπηρία, να αποκτήσουν ενσυναίσθηση και να κατανοήσουν τις ανάγκες και τις δυσκολίες των άλλων.

Με πολύ μεγάλη χαρά υποδεχθήκαμε τον συντοπίτη μας Βασίλη Σταμουλάκη. Ο Βασίλης είναι αθλητής με πρόβλημα όρασης του αθλήματος των παραολυμπιακών αγώνων «goalball», δρομέας μεγάλων αποστάσεων, με πολλά μετάλλια στο ενεργητικό του και κυρίως αγωνιστής της ζωής.

Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης που συμμετείχαν στη δράση είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί του, να ενημερωθούν από τον ίδιο για τον τρόπο ζωής των ατόμων που αντιμετωπίζουν προβλήματα όρασης αλλά και να αντιληφθούν τη δύναμη ψυχής ενός αθλητή με αναπηρία ώστε να πιστέψουν ότι με δουλειά και επιμονή μπορούμε να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες και να εκπληρώσουμε ακόμα και τους πιο δύσκολους στόχους.

Ευχαριστούμε τον Βασίλη Σταμουλάκη που μας έκανε την τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας και να μας δώσει ένα σημαντικό μάθημα ζωής.