Την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022 οι μαθητές της Τρίτης τάξης επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας. Ξεναγήθηκαν στην έκθεση που φιλοξενείται στο χώρο του Μουσείου για τον λαϊκό ζωγράφο Θεόφιλο Χατζημιχαήλ και στη συνέχεια γνώρισαν τα παραδοσιακά μουσικά όργανα συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό εργαστήρι με θέμα την παραδοσιακή μουσική και τα όργανα του τόπου μας.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με τα παραδοσιακά μουσικά όργανα και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, άκουσαν τον ήχο τους και ταξίδεψαν μουσικά σε πολλές περιοχές της χώρας μας. Τραγούδησαν παραδοσιακά τραγούδια με την καθοδήγηση των μουσικών του Εργαστηρίου παραδοσιακής και λαϊκής μουσικής Μελωδία.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπ/κοί των τμημάτων Αικατερίνη Βασιλακοπούλου και Θεονίτσα Μαρούδα.