Την περασμένη βροχερή Παρασκευή οι καρδιές μας γέμισαν λιακάδα και φως. Επίσημη προσκεκλημένη μας, η κυρία Ελπίδα Ευαγγέλου η οποία υπηρετούσε επί σειρά ετών στο σχολείο μας. Ως παλιά δασκάλα της διδάσκουσας του Α1 κάναμε αναδρομή στο παρελθόν μέσα από όμορφες ιστορίες και είδαμε παλιές φωτογραφίες. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν τα παλιά αναγνωστικά βιβλία με τα οποία διδάχθηκαν οι προηγούμενες γενιές. Στη συνέχεια οι μαθητές πήραν συνέντευξη από την κυρία Ελπίδα και έμαθαν πολλά στοιχεία από την εκπαίδευση των προηγούμενων ετών. Της αφιερώσαμε το ποίημα μας: «Για έναν καλύτερο κόσμο» και εκείνη μας έμαθε ένα παλιό παιχνίδι, την Τριότα.

Από τη διδακτική αυτή επίσκεψη αισθανθήκαμε μεγάλη χαρά και συγκίνηση. Η κυρία Ελπίδα διακρίνεται για το ήθος της, την υπομονή της και την αγάπη της για τα παιδιά. Αποτελεί πρότυπο για όλους μας. Την ευχαριστούμε θερμά.