Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 19ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας επισκέφτηκαν το «Λαογραφικό Μουσείο» Γόννων. Εκεί έγινε λεπτομερής ξενάγηση από τον κύριο Βασίλη Καραβιδέ, τον άνθρωπο που έστησε το Μουσείο το 2000 και με τη βοήθεια εθελοντών του χωριού συγκέντρωσαν άπειρο λαογραφικό υλικό.

Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και παρακολούθησαν με προσοχή την ξενάγηση, Θαύμασαν τα πολύτιμα και συλλεκτικά κομμάτια, ένα θησαυρό πολιτισμού για το όμορφο χωριό των Γόννων.

Κατόπιν επισκέφτηκαν τη «Δημοτική Πινακοθήκη», κόσμημα του χωριού, θαύμασαν και επεξεργάστηκαν τα έργα των καλλιτεχνών.

Η εκπαιδευτική μας εκδρομή ήταν πλούσια σε γνώσεις και εικόνες καθώς επισκεφθήκαμε επίσης το «Μουσείο Σχολικής Ζωής» των Γόννων όπου οι μαθητές είδαν πώς ήταν μια σχολική τάξη του παρελθόντος. Είδαν παλιά ξύλινα θρανία, αντικείμενα πρώτης γραφής, γραφεία-έδρες, σχολικές ποδιές, χάρτες κλπ. Παρακολούθησαν επίσης ένα θεατρικό από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Γόννων που αναβίωσε πώς γινόταν το μάθημα την παλιά εποχή.

Έφτασε η ώρα της επιστροφής έχοντας όλοι αποκτήσει όμορφες εικόνες, γνώσεις, ερεθίσματα και προβληματισμούς για νέες αναζητήσεις.