Τo Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) είναι ένα δίκτυο (με ένα μεγάλο σύνολο προσφερόμενων υπηρεσιών) που εποπτεύεται από το Υπουργείο Παιδείας και απευθύνεται στην εκπαιδευτική κοινότητα (Α/θμια και Β/θμια).

Οι μαθητές για να συμμετέχουν σε όλες τις προβλεπόμενες για αυτούς υπηρεσίες του ΠΣΔ πρέπει να αποκτήσουν ατομικό μαθητικό λογαριασμό.

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών που δεν έχουν ανοίξει ακόμα λογαριασμό ή έχουν χάσει τον κωδικό πρόσβασης τότε μπορούν να ζητήσουν από το σχολείο είτε να ανοίξει νέο λογαριασμό, είτε να τους κοινοποιηθεί ο κωδικός πρόσβασης του υπάρχοντος λογαριασμού.

Για τη διαδικασία αυτή απαιτείται να συμπληρωθεί από τον γονέα/κηδεμόνα το έντυπο γονικής συγκατάθεσης για δημιουργία μαθητικού λογαριασμού στο Π.Σ.Δ το οποίο μπορούν να κατεβάσουν από τον ακόλουθο σύνδεσμο:

Έντυπο γονικής συγκατάθεσης για δημιουργία μαθητικού λογαριασμού στο Π.Σ.Δ