Μια πολύ όμορφη γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022. Μαθητές των δύο τμημάτων της Ε΄ τάξης , μαζί με τις δασκάλες τους (Γεωργία Τερζούδη - Αθηνά Κουλτσιάκη) μέσα από κείμενα, ποιήματα, θεατρικά και βίντεο παρουσίασαν το χρονικό από την ημέρα κατάλυσης της Δημοκρατίας, 21η Απριλίου 1967 έως και τα γεγονότα του Πολυτεχνείου. Τη γιορτή πλαισίωσε η χορωδία του Σχολείου μας με τη Μουσικό κ. Ελένη Κουτσοδόντη και προλόγισε η Διευθύντρια του σχολείου κ. Χρύσα Δαρδακούλη.

Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο.

Ο ξεσηκωμός των φοιτητών ενάντια στη χούντα μπορεί να λειτουργήσει στους δύσκολους καιρούς που ζούμε ως πρότυπο, ως μάθημα δημοκρατίας και ασυμβίβαστου αγώνα για την ελευθερία, την αλληλεγγύη, τη δικαιοσύνη, το δικαίωμα όλων μας να ζούμε ως άνθρωποι.