Τη Δευτέρα 7/11/2022, στα πλαίσια εκπαιδευτικής επίσκεψης, τα δύο τμήματα της Ε΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον «Μύλο του Παππά». Στο θεατράκι του Μύλου, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ιλιάδα» από το Θεσσαλικό θέατρο.

Τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί ,ενθουσιάστηκαν με την παράσταση και τους ηθοποιούς, οι οποίοι παρουσίασαν την ιστορία του Τρωικού πολέμου από μια διαφορετική, ανθρώπινη και χιουμοριστική πλευρά. Κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να περάσουν σωστά και διαχρονικά μηνύματα σε όλους.

Στη συνέχεια οι μαθητές κατευθύνθηκαν στον λόφο του Φρουρίου της Λάρισας .Εκεί, αφού άκουσαν πληροφορίες για τα ιστορικά μνημεία της περιοχής από τις δασκάλες τους, στη συνέχεια έπαιξαν και ευχαριστήθηκαν στην πλατεία.

Ήταν μια όμορφη μέρα , διαφορετική από τις άλλες .Τους μαθητές συνόδευσαν οι δασκάλες τους κα Γεωργία Τερζούδη και Αθηνά Κουλτσιάκη.