Τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, στην αίθουσα του Ολοημέρου δίωρη δράση με θέμα «Το νερό στη ζωή μας». Εκπρόσωποι της Δ.Ε.Υ.Α.Λ. μας επισκέφτηκαν και παρουσίασαν στους μαθητές της Δ τάξης ένα ενημερωτικό πρόγραμμα για τη διαχείριση του νερού και τον τρόπο υδροδότησης της πόλης μας. Στόχος της ενημέρωσης ήταν η δημιουργία μελλοντικών υπεύθυνων καταναλωτών που θα αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα και ευθύνη το ζήτημα της προστασίας των υδάτινων πηγών.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις πηγές εξεύρεσης και διαχείρισης του νερού, για τους τρόπους που χρησιμοποιούνται για να γίνει πόσιμο, για τα αποθέματα και τις προσπάθειες που γίνονται για εξεύρεση νέων πηγών.

Το ενδιαφέρον των παιδιών ήταν μεγάλο καθώς είχαν την ευκαιρία να διατυπώσουν τις απορίες τους και έτσι να εκτιμήσουν την αξία του ΝΕΡΟΥ για τη ζωή στον πλανήτη μας.