Την Τετάρτη 5/10/2022 γιορτάσαμε για 9η συνεχόμενη χρονιά την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα: «Άθληση κάθε μέρα, Υγεία μια Ζωή».

Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ11 κα. Πέτσιου Ελισάβετ και κ. Μπαλωτής Θεόδωρος σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων αναδείξανε τη θεμελιώδη σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία των παιδιών.

Όλα τα παιδιά του σχολείου συμμετείχαν με χαρά και θέληση στα παιχνίδια που επιλέχθηκαν.

Έτσι οι μικρές τάξεις του σχολείου Α &Β μας έπαιξαν διασκεδαστικά παιχνίδια όπως οι ουρίτσες και το οικολογικού χαρακτήρα παιχνίδι «μαζεύω τα σκουπίδια», ενώ οι μεγαλύτερες τάξεις, ξεχωριστά η καθεμία και με διαφορετικές διαδρομές, έπαιξαν σκυταλοδρομία.

Το αποτέλεσμα ενθουσίασε όλους τους μαθητές και το ραντεβού ανανεώθηκε για την επόμενη σχολική χρονιά.