Την Πέμπτη 3  Μαρτίου οι μαθητές της Δ’ τάξης του 19ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους Τερζούδη Γεωργία , Μέγα Σωτηρία και Μπουντίνα Εύα επισκέφθηκαν το πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής της Λάρισας στο Αλκαζάρ.
Αρχικά ενημερώθηκαν θεωρητικά από την υπεύθυνη του Πάρκου κ. Εύη Ευαγγέλου για τη σωστή κυκλοφοριακή συμπεριφορά και τους κανόνες ως πεζοί, ως ποδηλάτες, ως επιβάτες οχήματος και ως μελλοντικοί οδηγοί. Στο τέλος οι μικροί οδηγοί οδήγησαν ηλεκτρικά αυτοκίνητα και τα νέα ποδήλατα, ώστε να εξοικειωθούν καλύτερα με τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Τα παιδιά συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό και ενδιαφέρον στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Δήμου με θέμα την οδική ασφάλεια.